II. Letecký den 1934: Neděle 12. srpna dopoledne

2021-05-14 at 19:09

Další pokračování článku z Horáckých novin1Horácké listy 1934, číslo 34, strana 4, popisující průběh leteckého dne konaného ve Žďáře na letišti za Lnářskou školou nebo jak je někdy uváděno u lesa Kuželka. Tento prostor je dnes zastavěn novým nádražím a podnikem Žďas. Opět přidávám pouze ilustrační záběr, jak tento prostor vypadal kolem roku 1960 (letiště bylo asi víc vlevo)2Nezávislé internetové stránky o městu Žďár nad Sázavou https://zdarns.estranky.cz/fotoalbum/stare-pohlednice-zdaru/fotograficke/03-028.html.

V neděli ráno již za časných hodin trousí se první diváci na letiště, ježto první letadlo je ohlášeno na 8 hod. ráno a pořadatelé jsou již v permanenci. Rychle uzavřeny všechny příchody k letišti z města a ponechán pouze jediný příchod po silnici k Budči, takže pásmo přeletu bylo úplně vyklizeno.

Krátce po 8. hodině objevuje se daleko na obzoru nepatrná tečka, jež rapidně roste a již se blíží první letadlo – dvojplošník, jenž vleče na 150 m dlouhém ocelovém laně bezmotorové letadlo. Krouží kolem města, nad letištěm odpoutává letouna, pak shazuje ocelové lano a bezvadně přistává. Zatím odpoutaný plachťák bezvadně manévruje nad letištěm a za krátko elegantně přistává.

K deváté hodině objevují se další letadla na obzoru. Akrobacie jednoho letadla nad městem dává tušiti kdo to přiletěl, jest to stíhací letoun řízený rtm. Sedláčkem. Po další přestávce přistává poslední letoun maličký dvojplošník Komár, takže letecký park jest úplný.

Celé odpoledne vyplněno jest pak lety s obecenstvem, jehož létalo opravdu úctyhodný počet a proslovena přednáška o letadlech a létání. Po krátké polední přestávce plní se pomalu letiště a přesně ve 14.15 začíná vlastní program tohoto skvělého podniku.

  • 1
    Horácké listy 1934, číslo 34, strana 4
  • 2
    Nezávislé internetové stránky o městu Žďár nad Sázavou https://zdarns.estranky.cz/fotoalbum/stare-pohlednice-zdaru/fotograficke/03-028.html