Aero A–11N roku 1928

2021-06-19 at 13:50

Nouzové přistání vojenského letadla ve Městě Žďáru

Ve středu 31. října přistálo vojenské letadlo pro ztrátu orientace v husté mlze na pozemcích hospodářské školy ve Městě Žďáře. Posádku tvořili dva vyšší důstojníci z leteckého učiliště. Přistání provedeno na slušném terénu hladce a bez nejmenší poruchy stroje, takže druhého dne posádka odstartovala k dalšímu letu. Letadlo bylo typu A11–101 a slouží k účelům pozorovacím i bombardovacím.

Dobře patrný prodloužený výfuk, aby nedocházelo k oslnění.

Aero A–11N technický popis

Dvoumístný, jednomotorový dvouplošník. Kostra trupu a ocasních ploch kovová, kostra křídla dřevěná. Plátěný potah, příď s motorem kryta duralovými plechy. Dvoulistá dřevěná vrtule. Pevný podvozek se záďovou ostruhou. Motor Walter W-IV o výkonu 176 kW (240 k). Výzbroj pevný kulomet Vickers obsluhovaný pilotem a dvojče Lewis na kruhu v kabině pozorovatele. Rozpětí 12,80 m, délka 8,00 m, dolet 750 km, maximální rychlost 215 km/h.

Pravděpodobně jednobarevné provedení kamufláže na všech plochách.

Verze N byla vybavena pro noční létání. Prodloužený výfuk, zesílený podvozek, poziční světla, pouzdra pro osvětlovací rakety zavěšené na spodních křídlech, osvětlená palubní deska. A-11N létaly zpočátku v nátěru noční hnědé na všech plochách, což bude podle fotek i případ tohoto stroje. Později byla kamufláž v provedení khaki a stříbrná. Celkem bylo do roku 1928 vyrobeno 43 kusů letadel Aero A–11N.