II. Letecký den 1936: Neděle 16. srpna

2021-06-11 at 19:48

Pokračování článku z Horáckých listů1Horácké listy 1936, číslo 35, strana 4 o průběhu leteckého dne z léta roku 1936 ve Žďáře.

Aero A–26 s imatrikulací OK–LID. Vlevo strážmistr Houf, uprostřed četník Šimurda a u vrtule Alois Göttler.

Druhý den byla přednáška o letectví a jeho významu a odpoledne o 1 ¾ hod. začal vlastní program leteckého dne.

Žďárští hasiči pózují s Pragou E–114 OK–LAR.

Po státní hymně, při níž byl z letadla shozen věnec, následovalo defilé sedmi letounů. Ukázka rychlostí (závodila stíhačka a dopravní letadla v různých útvarech) předcházely akrobatický výkon polního pilota Kuby, který vývrtkami i lety s obráceným letadlem letěl šikmo vzhůru i dolů a několikrát s vypjatým motorem letěl hlavou přímo dolů. Jeho výkony byly doprovázeny bouří potlesku a musil po přistání projít kolem obecenstva k rozhlasu, kde poděkoval stručnými slovy. Vrcholem elegance byla akrobacie na větroni. To byla krása!

Praga E–114 s imatrikulací OK–LAR. V pozadí vlevé části Aero A–26.

Organisace byla velmi dobrá, letecký den se zdařil podle úsudků letců. Přes 3 000 návštěvníků přihlíželo tomuto zdařilému dni. Zájem o létání ve Žďáře byl takový, že nestačili pořadatelé všechny svézt a musili vrátit peníze. Nejstarší účastník letu byl pan Dobrovolný, 78 let stár, a let se mu velmi líbil. Nejmladší letec byl čtyřletý.

Letov Š–20 s imatrikulací OK–LEO. V levém rohu snímku nos letounu Praga E–114.

Na konec nemůžeme než poděkovat veliteli hasičů br. Göttlerovi a jeho věrnému a neúnavnému pomocníku br. Čížkovi, který ve službách hasičstva a tím veřejnosti stojí ochotně a obětavě ve dne i v noci. Okresní osvětový sbor ve Městě Žďáře děkuje všem spolupracovníkům za všechnu jejich práci pro zdar leteckého dne. Rozhlas, který instalovala firma Ladislav Břečka, závod elektrotechnický a radioobchod v Městě Žďáře fungoval velmi přesně a přispěl k dokonalosti leteckého dne.

  • 1
    Horácké listy 1936, číslo 35, strana 4