Havárie Junkers Ju 87 září 1943

2021-05-29 at 08:27

V úterý 28. září 1943 havaroval německý střemhlavý bombardovací letoun Ju 87 B-1 Stuka (Sturzkampfflugzeug) výrobní číslo 5387 v lokalitě Hammerfeld v blízkosti Žďáru nad Sázavou. Podle svědků nacvičovalo letadlo útok na vlak a při vybírání střemhlavého letu se propadlo a zřítilo. Při pádu polámalo několik vzrostlých smrků a několik stromů vyvrátilo z kořenů. Stroj dopadl do lesa asi 50 metrů od okraje.

Letadlo patřilo zřejmě k Sturzkampfgeschwader 102, v říjnu 1943 přejmenované na Schlachtgeschwader 102, která sídlila na letišti v Německém (nynějším Havlíčkově) Brodě a prováděla výcvik nových pilotů. Tady se dostávám k drobným nesrovnalostem. Podle kronikáře obce Poděbaby přilétly Stuky na letiště v Německém brodě 18. října 1943. Další zdroje rovněž uvádějí působení této jednotky na letišti až od října či listopadu 1943. Do té doby tady působila Flugzeugführerschule (FFS) A/B 113, později Flugzeugführerschule A/B 3. Tato letecká škola však podle různých zdrojů nepoužívala letadla typu Ju 87. Možné vysvětlení je, že některé Stuky přiletěly na letiště v Německém Brodě dříve, případně havarovaná Stuka byla opravována v dílnách na letišti a šlo o zkušební let po opravě.

Pilot Uffz. Heinrich Frey byl na místě mrtvý, střelec Uffz. Ludwig Uhlenbrock byl zřejmě se zlomeninami nohou odvezen do nemocnice v Novém Městě na Moravě. Další osudy letců se mně nepodařilo zjistit.

Nedlouho po havárii přistál na blízké louce letoun Fieseler Fi 156 Storch a vystoupil z něj německý důstojník, který prohlížel místo havárie. Po skončení obhlídky opět nasedl do letadla a odletěl. Místo dopadu letadla hlídali až do 4. října četníci. Trosky havarované Stuky byly během tohoto období asi odstraněny.

Přesné místo dopadu jsem nezjistil, protože krajina se v těchto místech velmi změnila. Podle pamětníků události je velmi pravděpodobné, že místo dopadu letadla leží na zastavěném prostoru v areálu podniku ŽĎAS.